Robert Gawliński

Robert Gawliński
Wilki (gitarzysta, wokalista)

Robert Gawliński (ur. 31 sierpnia 1963 w Warszawie) – polski muzyk rockowy i wokalista, współtwórca zespołu Madame, autor tekstów i lider zespołu Wilki, późniejszy artysta kariery solowej. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

W Sylwestra 1982 roku założył zespół Madame. W składzie z Robertem Sadowskim wystąpił na Festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Robert Gawliński pomagał w tym czasie Igorowi Czerniawskiemu, z zespołu Aya RL, przy tworzeniu utworu "Wariant C". Madame przestało istnieć wiosną 1986 roku, tuż po zarejestrowaniu w warszawskiej Rivierze-Remont materiału na koncertową płytę, która ostatecznie ujrzała światło dzienne dopiero w 1999.

W 1986 roku powstał zespół Opera, który tworzyli dawni muzycy Republiki. Zespół rozpadł się, gdy Grzegorz Ciechowski reaktywował Republikę. Materiał koncertowy grupy zarejestrowany ukazał się dopiero w pierwszych latach następnej dekady.

Na początku lat 90. XX wieku wraz z formacją Wilki zdobył popularność – od maja 1992 do października 1993 zespół sprzedał 220 tysięcy płyt i kaset debiutanckiego albumu "Wilki". W kwietniu 1993 roku zespół wszedł do studia, aby zarejestrować swój drugi album, zatytułowany "Przedmieścia". Premiera płyty odbyła się 8 października w Hotelu Victoria. 3 października 1994 roku pojawiła się trzecia płyta zespołu – "Acousticus Rockus". Jest to zarejestrowany 8 września 1994 roku, w klubie Akwarium, koncert akustyczny zespołu. Po tej płycie zespół podjął decyzję o zawieszeniu działalności. Zespół zreaktywowano w 2001 roku. Płyty "4" i "Watra" rozeszły się w łącznym nakładzie ok. 200 tys. egz. Ostatni album, "Obrazki", z 2006 roku uzyskał status złotej płyty (15 000 sprzedanych egzemplarzy) w dniu premiery.

Nagrał cztery solowe płyty – "Solo", "Kwiaty jak relikwie", "X" i "Gra". W 1999, w filmie "Wojaczek", zagrał Edwarda Stachurę. Napisał też muzykę i zagrał w dramacie "Hamlet" Williama Szekspira, wystawianym na deskach teatru Ochota.

20 kwietnia 2010 miała miejsce premiera piątej płyty solowej Gawlińskiego pt. "Kalejdoskop". Dwa utwory z albumu zostały przedtem zaprezentowane w całości – "Grey" (akustycznie w radiu) i "Grzesznicy" (pierwszy singiel). Dwa kolejne – Tuareg i Miriam – przedstawione zostały fragmentami na antenie radia w styczniu 2010.

Arsenał

Mesa Boogie Lone Star Classic Medium Head

Mesa Boogie Lone Star Classic Medium Head

Specyfikacja: Moc: W zależności od zastosowanej kombinacji układu lamp: 50W, 100W Kanały: 2 Lampy: Class A/B Power / 4x6L6, 5x12AX7, 1x5U4 Korekcja: Niezależna kontrola Gain, Bass, Mid, Treble, Presence, Reverb, Master na każdym kanale Kontrola: Output Level, Slave Out Efekt: pogłos sprężynowy Footswitch: 2 pozycyjny przełącznik nożny (CH1/CH2, solo)  Inne: Pokrowiec

Inni artyści

John Frusciante

John Anthony Frusciante (ur. 5 marca 1970 w Nowym Jorku) – amerykański...

Katie Melua

Angielska piosenkarka i kompozytorka. Jej pierwszy album 'Call Off the...

Tim McGraw

Tim McGraw  (ur. 1. Maja 1967) Supergwiazda muzyki Country. Tim McGraw...