Gibson

Gibson

Gibson

Żaden inny producent gitar nie ma w swojej kolekcji tak wielu profesjonalnych i unikalnych instrumentów jak Gibson. Żaden nie wpłynął tak mocno na świat muzyki, inspirując tak wiele pokoleń gitarzystów. Każda ze stworzonych przez Gibsona gitar ma swoją fascynującą historię i każda z nich jest równie unikalna, mimo, że noszą tę samą nazwę. W każdej z gitar Gibson zamknięte są dziesięciolecia wspaniałej historii rock'n'rolla, jazzu, reggae czy metalu.

Gibson to nie tylko wyjątkowe instrumenty, to także styl życia. Kiedy najlepsi mistrzowie lutnictwa wycinają kolejny kawałek drewna, aby stworzyć kolejną gitarę Gibson, mają świadomość, że tworzenie legendy to odpowiedzialne zadanie. Dlatego każdy instrument wykonany jest w większości ręcznie, z najlepszych elementów, z zachowaniem najwyższych standardów, aby legenda trwała nadal, a każdy muzyk biorący Gibson'a do ręki stał się jej częścią ...

Historia Gibsona
1894 rok przyniósł światu pierwszy projekt gitary typu arch-top, skonstruowanej przez Orville’a Gibsona, człowieka, którego nazwisko od tej pory będzie nieodłączną częścią historii gitary elektrycznej.

Gdy Gibson rozpoczął pracę nad swoją pierwszą gitarą elektryczną, miał już 40 lat doświadczenia w budowaniu instrumentów. Pierwsze gitary elektryczne wytworzone przez Gibsona, były najlepszymi jakie widział ówczesny świat.

Wiosną 1935 roku, Gibson we współpracy z muzykiem Alvino Rayem i z pomocą inżynierów chicagowskiej firmy Lyon & Healy rozpoczął prace nad prototypem przetwornika gitarowego. Z biegiem miesięcy badania przeniosły się do domu pracownika Gibsona, Waltera Fullera, gdzie projekt osiągnął swój finalny efekt. Wyróżniający się swym sześciennym kształtem przetwornik, został zaprezentowany jako element Gibsona Lap Steel w ostatnich miesiącach 1935r. Po raz pierwszy zainstalowano go w modelu ES 150 (archtop z f-hole), w sprzedaży znalazł się niecałe pół roku później, gdy pierwsza z serii gitar została sprzedana. Był to 20 maja 1936r.

Czy w 1936 r. ES-150 była najlepszą gitarą elektryczną na świecie? Jazzowy muzyk Charlie Christian, który zestawił brzmienie gitary elektrycznej ze swym wyjątkowym głosem, nie miał co do tego wątpliwości. W 70 lat później, Gibson ES-150 wciąż jest znany jako model Charliego Christiana, a część jazzowych gitarzystów do tej pory uznaje przystawkę „Charlie Christian”, za najlepszy jazzowy przetwornik gitarowy wszechczasów.

Sukces ES-150 mógł być dla Gibsona bronią obosieczną. Z jednej strony był to najważniejszy moment w historii gitary elektrycznej, z drugiej stawiał inżynierów Gibsona przed szalenie trudnym zadaniem przeskoczenia wysoko postawionej poprzeczki. Po przerwie produkcyjnej wywołanej Drugą Wojną Światową, Gibson sprostał pokładanych w nim oczekiwaniom

W latach po Drugiej Wojnie Światowej, wraz z rozkwitem rynku gitary elektrycznej, Gibson wkroczył w Złoty Okres innowacji. Przetwornik P-90 zaprezentowany w 1946r. dał gitarzystom nową moc i wszechstronność brzmienia. Za czasów aktywnych rządów prezesa Teda McCarty’ego, Gibson zadebiutował w 1949 roku z dwoma nowymi projektami. Była to ES-5 – pierwsza gitara z 3 przystawkami i ES-175 – pierwsza na świecie gitara z charakterystycznym ostrym, półokrągłym wycięciem.

Nadejście ery elektrycznych gitar solid body stworzyło nowe wyzwanie dla Gibsona. Tak jak ES-150 w 1936r., pierwsze solidbody Gibsona musiało podtrzymać prestiż firmy, a także pójść o krok naprzód, wyprzedzając inne konstrukcje tego typu. Rzeźbiony zarys główki nawiązywał do pierwszych gitar Orville’a Gibsona, z końca XIX wieku, a złote wykończenia oznaczały przepych, którego nie prezentowała żadna inna gitara. We współpracy z jednym z najlepszych gitarzystów wszechczasów, w 1952 r Gibson zaprezentował model Les Paul. Rodzina Les Paul szybko powiększyła się do 4 modeli: Junior, Special, Standard i Custom, a każdy z nich stał się klasykiem w katalogu Gibsona. W tamtym czasie najwyższe modele gitar Gibsona zostały wyposażone w nowy mostek typu tune-o-matic, który pojawił się w Les Paul Custom w roku 1954 i do chwili obecnej pozostaje standardem w gitarach elektrycznych Gibsona.

W 1958 r. McCarty zaryzykował z dwoma radykalnymi i nowatorskimi pomysłami: pierwszą gitarą o korpusie typu semi hollow oraz serią modeli solid body o egzotycznych i futurystycznych kształtach. ES-335 odniósł sukces momentalnie, łącząc tradycyjne wzornictwo typu archtop, ze współczesną konstrukcją solidbody. Takie modele jak Flying V, Explorer i Moderne okazały się już wtedy wyprzedzać swój czas o całe dekady.

W latach 60-tych dwudziestego wieku Gibson zaprezentował dwie kolejne, nowoczesne serie gitar typu solid body. Były to, w roku 1961 model SG, z charakterystycznym podwójnym wycięciem korpusu i Firebird typu reverse-body w roku 1963. Gdy kończyła się era McCarty’ego, klasyczne modele gitar Gibsona były solidnym fundamentem na światowym rynku i tak pozostało do dzisiaj.

Mimo, że lata 70 to dla rynku gitarowego swoisty zastój technologiczny, to w zakładach Gibsona duch innowacji pozostał silny. W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie stylizowanych na vintage gitar, Gibson, nawiązując do swej przebogatej historii, wznowił modele klasycznej ES-335 Dot w 1981r. oraz flametop sunburst Les Paul rok później. W tym samym czasie dwie legendy gitary dołączyły do rodziny Gibsona. Byli to B.B. King i jego gitara Lucille (1980) oraz Chet Atkins wraz ze swoim nowym pomysłem na akustyczną gitarę w wersji solid body (1982).

Obecnie domem elektrycznych gitar Gibsona jest fabryka “Gibson USA” zbudowana w Nashville, TN w 1974r. początkowo z zamysłem produkowania modeli Les Paul. Dzisiaj produkuje się tam większość gitar elektrycznych Gibson. Pozostałe dwie fabryki odpowiedzialne są za produkcję gitar hollow i semi-hollow body (Custom Shop Memphis, TN) oraz akustycznych (Gibson Montana, Bozeman, MT) .

W styczniu 1986r. firma została przejęta przez Henry’ego Juszkiewicza i Davida Berrymana, którzy jako nowi właściciele szybko umocnili pozycję Gibsona na świecie. Nie rezygnując z nawiązywania do najlepszych konstrukcji w historii firmy po raz kolejny zaprezentowali rozwiązania kreujące nowe standardy. Obok serii gitar V.O.S. (Vintage Oryginal Spec) konstruowanych według oryginalnych specyfikacji z lat 50-tych i 60-tych w ofercie Gibsona pojawiły się takie instrumenty jak cyfrowa gitara HD.6-X Pro czy Robot z systemem automatycznego strojenia.
 

Zobacz najnowszy katalog Gibson 2010!

Newsy

28-07-2020

NOWOŚCI GIBSON JUŻ W POLSCE

Z przyjemnością informujemy, że z początkiem sierpnia pojawią się na naszym rynku, w sprzedaży najnowsze modele gitar amerykańskiego giganta, w tym sygnatury ambasadora marki Gibson - SLASH.

21-01-2020

Gibson Tony Iommi „Monkey” 1964 SG Special Replica - Nowości NAMM Show 2020

Podczas NAMM Show 2020, firma Gibson oficjalnie zaprezentowała – limitowany model wzorowany na instrumencie należącym do Tony’ego Iommi na którego używał w czasie czasów pierwszych występów z Black Sabbath - gitarę Tony Iommi „Monkey” 1964 SG Special Replica.

07-02-2019

NAMM 2019 – TRIUMFALNY POWRÓT GIBSONA

Tegoroczne święto muzyczne WINTER NAMM odbywające się jak co roku w styczniu w słonecznej Kalifornii, zaowocowało szeregiem pozytywnych wiadomości. W czasie trwania targów, w dniach 23-27 stycznia, najbardziej zauważalnym i chyba najważniejszym wydarzeniem był wielki powrót Gibsona. Na stoisku amerykańskiej ikony rock’n’rolla mogliśmy podziwiać zarówno nowości produktowe jak i poznać najnowszy zarząd firmy, który otwarcie i bez ograniczeń dzielił się wszelkimi informacjami.

17-12-2018

GIBSON USA 2019 – NOWE MODELE JUŻ W POLSCE

Mamy dla was prawdziwy Świąteczny prezent. Z przyjemnością informujemy że dotarła do nas pierwsza dostawa modeli Gibson USA z rocznika 2019. Autoryzowane salony dealerskie oczekują przesyłki jeszcze w tym tygodniu. Jeżeli planowaliście zakup muzycznego prezentu to nie można przejść obojętnie obok tych gitar. Z pewnością znajdzie się jeszcze czas na wysyłkę ostatnich, spóźnionych listów do Mikołaja, aby pod choinką oczekiwać najnowszych modeli 2019.

27-12-2017

Dwie gitary Gibson dostępne na aukcjach charytatywnych 26 Finału WOŚP.

Z przyjemnością informujemy, że obie gitary Gibson autorstwa Szymona Chwalisza znalazły się już na aukcjach charytatywnych WOŚP na allegro. Jest nam podwójnie przyjemnie, ponieważ jesteśmy sponsorami obu instrumentów i wspieramy akcję po raz kolejny.